Tynkowanie ocieplonych ścian: najlepiej z system ociepleń

Tynkowanie ścian ocieplonych styropianem lub wełną mineralną wykonuje się przy użyciu cienkowarstwowych zapraw tynkarskich. Wybierając odpowiedni tynk elewacyjny warto postawić na produkt wchodzący w skład konkretnego systemu ociepleń.

W ofercie producentów chemii budowlanej znaleźć można systemy ociepleń przeznaczone do wykonywania termoizolacji ściany oraz jej wykończenia, czyli produkty umożliwiające tynkowanie ścian ocieplonych.
Na system ociepleń składają się: klej do styropianu, płyty styropianowe, siatki tynkarskie z włókna szklanego, klej do siatki, łączniki mechaniczne do mocowania styropianu oraz tynk cienkowarstwowy. 

Zaleta systemu

Jeśli do wykonania ocieplenia i tynkowania ścian wybierzemy produkty przypadkowe, kierując się np. tylko ich korzystną ceną, nie zyskamy pewności, że wykonane warstwy będą trwałe i solidne. Źle dobrane produkty mogą bowiem nie pasować do siebie pod względem właściwości. Również samo tynkowanie ścian może być bardzo utrudnione, gdy stosowane są niewłaściwe materiały.
Aby uniknąć problemów wiązanych z niewłaściwym doborem poszczególnych zapraw, w tym tynku elewacyjnego warto zdecydować się na zakup kompletnego systemu ociepleń. Dzięki temu zyskujemy pewność, że wszystkie stosowane produkty są do siebie dobrze dobrane. Ponieważ to właśnie tynk elewacyjny stanowi ostatnią warstwę ściany i chroni ją przed działaniem czynników atmosferycznych i uszkodzeniami mechanicznymi niezwykle ważne jest, aby został on dobrany w sposób, gwarantujący trwałość wykonywanej warstwy i stanowił element systemu ociepleń.

System ociepleń Solbet Termo umożliwia kompleksową termoizolację ścian. Składają się na niego:
– zaprawa klejąca do styropianu Gabit Termo 1.6,
– zaprawa klejąca do wykonywania warstwy zbrojonej siatką z włókna szklanego Gabit Termo Plus 1.4 lub 1.5,
– grunt kwarcowy Solplast Plus 10.2,
SOLBET tynk zewnętrzny silikonowo-silikatowy 3.1
Produkty te można stosować ze styropianami białymi i grafitowymi oraz siatkami z włókna szklanego wymienionymi w Krajowej Ocenie Technicznej nr. ICiMB-KOT 2021/0111 wydanie 1, a także z dowolnymi łącznikami mechanicznymi dopuszczonymi do obrotu.

 

Przeczytaj także: 


► Jak przygotować podłoże pod tynk?
► Tynk dekoracyjny – sposób na efektowne ściany dwuwarstwowe