Z czego składa się system ociepleń?

System ociepleń jest zestawem wyrobów budowlanych, służących do poprawienia izolacyjności cieplnej elementów budynku (ścian, stropów, itd.). Produkty wchodzące w skład systemu nie tylko zabezpieczają przed utratą ciepła z wnętrza budynku, ale również pełnią funkcję ochronną ścian zewnętrznych w kontekście zabezpieczenia ich przed wpływami atmosferycznymi.

Na system ociepleń (tzw. ETICS) składają się gotowe do użycia materiały odpowiednio dobrane przez danego producenta. Są to:  zaprawa klejąca do styropianu, zaprawa klejąca do siatki, preparat gruntujący oraz tynk cienkowarstwowy. Do ocieplenia stosuje się styropian (biały lub grafitowy -> Instrukcja przyklejania styropianu grafitowego) i siatkę tynkarską z włókna szklanego wymienione w Krajowej Ocenie Technicznej nr. ICiMB-KOT-2021/0111 wydanie 2, oraz łączniki mechaniczne do mocowania styropianu dopuszczone do obrotu.

Elementy systemu Solbet Termo

System SOLBET TERMO spełnia wymagania Krajowej Oceny Technicznej nr. ICiMB-KOT-2021/0111 wydanie 2.

Na system ociepleń SOLBET TERMO składają się:

Produkty te można stosować ze styropianami białymi i grafitowymi oraz siatkami z włókna szklanego wymienionymi w Krajowej Ocenie Technicznej nr. ICiMB-KOT-2021/0111 wydanie 2, a także z dowolnymi łącznikami mechanicznymi dopuszczonymi do obrotu.

Jakie funkcje pełnią poszczególne elementy systemu?

Zadaniem zaprawy klejącej do styropianu jest zapewnienie trwałego przyklejenia styropianu do podłoża. Dodatkowo do mocowania termoizolacji, ze względu na dynamiczne obciążenia wiatrem fasad budynków, stosuje się łączniki mechaniczne w postaci kołków. Na styropian, by zachować stabilne dla tynku podłoże, nakłada się siatkę tynkarską z włókna szklanego, którą zatapia się w zaprawie klejącej do siatki. Z kolei na tę warstwę stosuje się tynk. W ten sposób uzyskuje się ściany z ociepleniem.
Najważniejszymi elementami systemu ociepleń decydującymi o trwałości ocieplenia są zaprawa klejąca (klej) do styropianu oraz zaprawa klejąca (klej) do siatki i siatka. O współczynniku U ściany, czyli skuteczności ocieplenia, decyduje termoizolacja.

System ociepleń – zaprawa klejąca do styropianu

Do przyklejenia styropianu do podłoża służy Zaprawa klejąca Gabit Termo 1.6. Może być ona stosowana w systemach ociepleń budynków nowych i poddawanych termomodernizacji. Klej zapewnia trwałe i mocne połączenie styropianu z podłożem. Oprócz zaprawy konieczne jest mocowanie styropianu za pomocą specjalnych łączników mechanicznych (kołków). Składająca się na system ociepleń Solbet Termo zaprawa klejąca do styropianu, podobnie jak pozostałe zaprawy ma postać gotowej do użycia suchej mieszanki, którą wystarczy rozrobić z odpowiednią (wskazaną na opakowaniu) ilością wody.

Zaprawa klejąca do siatki tynkarskiej

Do wykonania warstwy zbrojonej na styropianie służy Zaprawa klejąca Gabit Termo Plus 1.4 i 1.5. Może być ona stosowana również do przyklejania płyt styropianowych. Produkt występuje w dwóch wersjach: w kolorze białym i szarym. Zaprawa biała (1.4) przeznaczona jest pod elewacje z jasnych tynków, natomiast szara (1.5) pod tynki o ciemniejszych kolorach. Zaprawa Gabit Termo Plus wraz z siatką tynkarską z włókna szklanego, stanowi na styropianie stabilne podłoże pod różnego rodzaju tynki.
 Obie zaprawy (1.4 i 1.5) zostały wzbogacone mikrowłóknami, które powodują, że warstwa zbrojona ma lepsze właściwości mechaniczne. Włókna działają na zasadzie mikrozbrojenia, które się między sobą kotwi. Powoduje to, że warstwa zbrojona jest mocniejsza i bardziej odporna na uszkodzenia.

Środki gruntujące

Do przygotowania podłoża z warstwą zbrojącą pod tynk służy grunt kwarcowy Solplast Plus 10.2Jest to gotowy do użycia preparat, który zadaniem jest wzmocnienie podłoża i zwiększenie przyczepności nakładanego tynku.

Zaprawy tynkarskie

Na system ociepleń Solbet Termo składa się również SOLBET tynk zewnętrzny silikonowo-silikatowy 3.1 zawierającym kompozycję środków biobójczych ograniczających rozwój glonów, grzybów, pleśni, mchów i innych mikroorganizmów na powierzchni elewacyjnej tynku.

Firma Solbet oferuje również bloczki z betonu komórkowego, murowane na zaprawę do cienkich spoin lub zaprawę tradycyjną. Gdy dodamy do tego klej do styropianu, klej do siatki oraz tynk, uzyskamy komplet materiałów niezbędnych do wykonania ściany warstwowej od jednego producenta. Da nam to pewność, że wszystko będzie do siebie idealnie pasowało pod względem technicznym i stworzy trwałą konstrukcję.

 

Przeczytaj także: 


► Solidne ocieplenie ścian – 10 zasad dobrego wykonawcy
► Jaki tynk zewnętrzny wybrać?