Jak wykonać trwałą elewację ocieplonych ścian?

Najniższą, a więc najkorzystniejszą wartość współczynnika U ścian można w łatwy sposób uzyskać decydując się na ich termoizolację. Niezależnie od tego, czy ociepla się ściany nowego, czy też starszego budynku, najlepszym rozwiązaniem dla inwestora, jak i wykonawcy jest system ociepleń.

System ociepleń to gwarancja odpowiednich produktów

Ściany zewnętrzne najczęściej zabezpiecza się przed stratami ciepła z budynku wykonując ich ocieplenie systemem ETICS. Ten sposób termoizolacji zakłada wykonanie kilku warstw na powierzchni przegród zewnętrznych, które dopiero w całości stanowią ich skuteczne ocieplenie. Warstwy te tworzą: zaprawa klejąca do płyt termoizolacyjnych, płyty termoizolacyjne (najczęściej są to płyty styropianowe EPS mocowane do muru łącznikami mechanicznymi), siatka z włókna szklanego zatopiona w warstwie zaprawy klejącej do wykonywania warstwy zbrojonej oraz finalnie tynk cienkowarstwowy.
To, czy ocieplenie ścian metodą ETICS będzie skuteczne i trwałe zależy od prawidłowego wykonania termoizolacji oraz zabezpieczenie jej przed uszkodzeniami i warunkami atmosferycznymi. Nie chodzi tu tylko o powierzenie prac rzetelnemu fachowcy, który wykona je z dużą starannością, ale również o dobór odpowiednich produktów. Chociaż każdy z nich pełni inną funkcję, wszystkie materiały stosowane do ocieplenia ścian muszą do siebie pasować pod względem właściwości. Taką pewność daje zastosowanie systemu ociepleń, ponieważ zestawione w nim materiały zostały starannie dobrane.


System ociepleń to produkty tworzące spójną całość. Gwarantują odpowiednie właściwości użytkowe potwierdzone badaniami i trwałość termoizolacji na wiele lat. Takiej gwarancji niestety nie zyskamy zestawiając ze sobą przypadkowe wyroby – np. stosując zaprawę klejącą czy zaprawę tynkarską, pochodzące od różnych producentów.
Z całą pewnością wybierając produkty do ocieplenia ścian nie warto kierować się kluczem najtańszych wyrobów, gdyż oszczędności poczynione na ich zakupie są pozorne. Stosowanie tanich, przypadkowo dobranych i nie zawsze dobrej jakości zapraw klejowych czy tynkarskich może skutkować m.in. odspajaniem płyt styropianowych czy pojawianiem się pęknięć w tynku.
Wybierając system ociepleń unikniemy ryzyka, że na skutek źle dobranych produktów elewacja będzie wymagała remontu już po kilka latach od jej wykonania.

Z czego składa się system ociepleń?

Na system ociepleń SOLBET TERMO składają się:

SOLBET TERMO spełnia wymagania Krajowej Oceny Technicznej nr ICiMB-KOT 2021/0111 wydanie 2.

Stosowane w systemie ociepleń SOLBET Termo kleje do siatki zbrojącej Gabit Termo Plus 1.4 i 1.5 zawierają w swym składzie mikrowłókna celulozowe i polipropylenowe. Tworzą one w zaprawię siatkę powiązań, poprawiając jej właściwości. Dzięki temu warstwa kleju jest bardziej elastyczna i tym samym odporna na mikroodkształcenia, które występują w trakcie użytkowania budynku. W efekcie rozwiązanie to zapobiega powstawaniu rys na tynku ocieplonej elewacji, co ma wpływ na jej trwałość.

Przeczytaj także: 


► Jak przyklejać styropian – na „placki” czy metodą pasmowo-punktową?